Do vydání Mafia II se budu muset sice ještě cirka čtyřicetkrát vyspat, ale vše nasvědčuje tomu, že se už brzy dočkám…

Od mého minulého článku, publikovaného zhruba před měsícem, se udála opravdu celá řada událostí, které stojí za povšimnutí: Rád bych je v tomto článku shrnul a připomněl…

Aktuální dění ohledně Mafie II

Vybírám to nejzajímavější a nejdůležitější, co se podle mého událo:

 • Proběhla výstava E3 v LA, kde si mohli vybraní novináři zahrát demo Buzzsaw v letním provedení (12 minutové gameplay).
 • Začátkem srpna je ohlášena hratelná demo verze a to pro všechny platformy. Zahrát si bude možné celou misi Buzzsaw, kdy demo se bude odehrávat v létě, ale v plné hře si pak tuto misi zahrajeme v krásném zimním kabátu.
 • Je potvrzená kompletní česká lokalizace – tj. dabing i titulky, a to pro všechny platformy (ukázka níže). Další příjemnou vlastností je možnost výběru CZ nebo EN dabingu (tedy mohu poslouchat i anglický originál – který je zatím podle mého lepší). Tisková zpráva.
 • Byly zveřejněny hardwarové požadavky pro PC
 • Krátce po vydání hry bychom se měli dočkat velice zajímavého DLC pro všechny platformy: „Jimmyho vendeta“ – Na tohle rozšíření se moc těším: Kromě toho, že nabízí dalších 250G (celkem 10 achievementů), bude to jistě velice zajímavé a příjemné rozšíření typu najeďte 1.000 mil, zabijte 100 nepřátel střelou do hlavy, nahrajte 1.000.000 bodů, apod.). Tohle pěkně prodlouží hru – očekávám něco na způsob extrémní jízdy. (Trochu se ale bojím toho, aby to nesklouzlo přímo ke stupidním úkolům jako v GTA)
 • Majitelé konzolí PS3 získají v den vydání hry speciální DLC s názvem „Jimmyho zrada“. Zde by se mělo jednat o exkluzivitu pro PS3 (není známo, zda dočasnou nebo trvalou).
 • Speciální dárek nástěnný kalendář Mafia II získají všichni, kteří si před objednají hru na Xzone.cz (pozn. limitované edice již nejsou k dispozici).
 • Hra bude podporovat 3D (zatím to vypadá jen pro platformu PC – ukázka viz. článek). Třeba se dočkáme i na konzole, uvidíme.
 • Zajímavostí je, že každá kapitola bude představovat jeden den Vitova života – ráno vstanu, provádím misi, večer jdu spát. Samozřejmě to neznamená, že hra trvá 15 dní, ale je rozložena do několika let. Obdobně to bylo řešené i v prvním díle.
 • Lehce aktualizovaná mapa Empire Bay – doplněny byly některá místa a okolí. Zobrazit mapu.
 • Hra pravděpodobně nebude podporovat manuální řazení, ale pouze automatické.
 • Bude možné používat pouze automobil a chůzi, zřejmě nepůjde použít vlak, nadzemku či jiný dopravní prostředek.
 • Ve hře bude k dispozici kolem 70 automobilů ze 40. a 50. let různých typů. Dalších aut se dočkáme v podobě DLC (sběratelská edice obsahuje Made Man pack – tj. dva luxusní vozy).

Diskuse posledních dní

Aktuálně se na fan stránkách a diskusích vedou celkem nepříjemné debaty o tom, jak bude zkrácená herní doba, ubrané mise apod. Samozřejmě, že nejsem potěšen jakýmkoliv škrtáním čehokoliv, ale stále se na Mafii II těším a to opravdu hodně! Pochybuji, že by Ti přispěvatelé, kteří zde křičí nejvíce, měli nějaké spojení s tvůrci nebo byli jakkoliv zainteresováni do vývoje. Prostě jenom tak plácají a přijde mi to ubohé. Navíc často jde jen o slovní tahanice a nikdo už neví, kdo co přesně řekl. Ano, tak byly ubrány nějaké mise, ale NE všechny! A pokud nebyly důležité, tak OK, oni přeci ví, co dělají. Mafia II má rozpočet, který my – „normální lidi“ – neumíme ani vyslovit. Pochybuji, že by udělali něco, co by jim ublížilo. A že to dají do DLC? Nu, vždyť je to super nápad. Pokud hra nebude dobrá, nikdo si to rozšíření nekoupí. A naopak, pokud bude výborná (a já věřím, že bude) pak si za DLC každý mile rád připlatí. Takže v čem je vlastně ten problém?

A mimochodem, Mafia II bude plná (nejen) drobných překvapení, které hráče jistě potěší a pobaví… Třeba taková provázanost s prvním dílem :)

A nebo, vzpomeňme na dobu, kdy nebyla potvrzená česká lokalizace – jak se spekulovalo, jak se pomlouvalo a kdo ví, co ještě! A výsledek? Máme plnou českou lokalizaci! Takže já osobně tvůrcům fandím a i kdyby se dopustili nějaké neřesti (někde mi uberou 10 minut hry) – vskutku rád jim to odpustím…

Trailery a videa

Opět vybírám pár zajímavých filmečků, které stojí za shlédnutí…

Vývojářský deníček #3 – nové záběry, kousek příběhu, detaily, …

Ukázka českého dabingu – Jak se líbí Homer v roli parťáka?

Mafia II Launch trailer

Made man Trailer

Město, byt a prostředí

Hudba v Mafii II