Aplikace… Celý iPad je vlastně o aplikacích! S dobrou aplikací jde všechno samo :) A protože jsem sám strávil pěkných pár hodin hledáním těch aplikací, které by mi vyhovovaly, a zároveň jsem za jejich testování zaplatil nemalý peníz, nabízím teď rychlý seznam nejen „must have“ (musíš mít!) aplikací…

Doufám, že některé z nich pomohou i vám… Samozřejmě neříkám, že neexistují jiné (a možná lepší aplikace), ale s těmihle jsem spokojený a běžně je používám! Mohu je tedy vřele doporučit.

Poznámka k cenám aplikací: Osobně nemám problém zaplatit za kvalitní aplikaci.
Během mého testování jsem se několikrát přesvědčil, že se opravdu vyplatí obětovat pár $ nebo € za aplikaci, které je kvalitní, funkční a fajn :)

Co nesmí chybět!

Kategorie těch aplikací, které prostě musíte mít…

Mail (předinstalovaná aplikace, free)

Lepšího e-mailového klienta jsem prostě nenašel. A varuji před nově vydanou aplikací „Gmail“, které je opravdu hodně špatná.


Safari (předinstalovaná aplikace, free)

S novým iOS 5 má celou řadu nových příjemných funkcí. Jako webový prohlížeč je svižný a dobře použitelný.


GoodReader for iPad (App Store, $4,99)

Naprosto senzační  aplikace pro práci s většinou typů běžných souborů (jpg, png, pdf, doc, xls, mp4, mp3, pps, apod.). Umí pracovat s archivy (zabalit, rozbalit) a skvěle pracuje s PDFky. Velkou výhodu vidím také v možnosti napojení na cloudové služby (Google Documents, Dropbox, apod.), případně FTP server.


Calendars – Google Calendar client (App Store, $6,99)

Pro Google kalendář jednoznačná volba. Bylo až s údivem, kolik kalendářů jsem vyzkoušel, než jsem skončil u tohohle dražšího. Ale myslím, že stojí za to. Umí i Drag&Drop záležitosti a synchronizaci na pozadí.


Twitter (App Store, free)

Oficiální Twitter aplikace pro iPad je naprosto ukázkovou aplikací. Takhle kdyby vypadaly a fungovaly všechny :)


Facebok (App Store, free)

Oficiální aplikace pro Facebook. Je zatím to nejlepší, co jsem z aplikací pro FB viděl. Bohužel ne všechno appka umí a občas je potřeba zavítat přímo na Facebook.com, který vypadá na iPadu skvěle (a dlouho jsem používal namísto appky).


VNC Viewer (App Store, $9,99)

Suprová appka pro ovládání vzdálené plochy. Práce s Windows na druhé straně je až k nevíře jednoduchá a fajn. Nemám opravdu co vytknout – vše je dobře promyšlené a zmáknuté. Ovládání kurzoru je relativní (zásadní odlišnost od konkurenčních appek) a to dodává celé práci na kráse :)


Pages (App Store, $9,99)

I když na iPadu netvořím dlouhé a pracné dokumenty, jsou Pages asi nejlepším editorem. Umožňují základní formátování a celé si to mohu uložit ve formátu .doc (Word). Do PC pak dokumenty dostanu přes mail nebo iCloud.


Calculator for iPad (App Store, $0,99)

Prostě obyčejná kalkulačka. Tahle mě zaujala pro svojí jednoduchost a nebyla přeplácaná jako řada ostatních.


MobileRSS (App Store, $3,99)

RSS čtečka podle mého gusta. Zadám svůj Google účet (může jich být více) a všechny zprávy mám pohodlně u sebe. Čtení, náhledy, synchronizace i sdílení tak, jak potřebuji.


Air Video (App Store, $2,99)

Tuhle aplikaci ocení všichni, kteří sledují filmy a seriály. Formát .avi normálně iPad neotevře. Pomocí této aplikace + nainstalovaného softwaru ve stolním počítači či noteboku je možné do iPadu tento film rovnou streamovat, případně nechat PC přepočítat do „iPad kompatibilní“ formy a tu pak stáhnout. Podporuje i titulky. Funguje velmi dobře.

Stojí za vyzkoušení a mojí zmínku

Dále doporučuji tyhle aplikace, které mě něčím zaujaly nebo oslovily:

  • Flipboard for iPad (App Store, free) – netradiční, za to úžasně „matlací“ čtečka pro různé zdroje jako Facebook, Twitter, RSS, apod. Prostě vás baví matlat, listovat a zase matlat.
  • Google Earth (App Store, free) – takhle krásně si prstama otáčet zeměkoulí stojí minimálně za vyzkoušení :)
  • iVysílání (App Store, free) – živé vysílání i obrovský archiv pořadů ČT
  • Fire HD (App Store, $0,99) – jedna z mých prvních a velmi oblíbených aplikací. Koukáte na oheň v krbu :)
  • Geocaching (App Store, $9,99) – oficiální aplikace pro Geocaching. Vlemi povedená, bohužel pouze verze pro iPhone
  • iKamasutra (App Store, $0,99) – pěkné zpracování prohlížení, užitečné seznamy (vyzkouším, oblíbené) a procenta splnění. Za další peníze jde dokoupit polohy, místa, apod.
  • Marvel Comics (App Store, free) – nabízí nádherný zážitek z prohlížení komiksů. Několik jich je i zadarmo. Český bohužel žádný :(
  • Foursquare (App Store, free) – bohužel pouze verze pro iPhone
  • Evernote (App Store, free) – velmi zdařilá aplikaci pro poznámky

Hry na iPad

O tom, že na iPadu je možné hrát super hry s často dost neotřelým herním způsobem nemusím asi vůbec vyprávět.

Seznam mých oblíbených her možná někdy příště…